Başlangıç > Haberler > Canon 5d Mark 2 Firmware ( Bellenim ) Güncelleme

Canon 5d Mark 2 Firmware ( Bellenim ) Güncelleme

23 Temmuz 2011

Canon 5d Mark 2   firmware-bellenim güncellemesinin nasıl yapıldığını anlatan  Türkçe  bilgi bulamadığım için bu yazıyı yazma gereği duydum.  Sadece 5d Mark2 değil diğer tüm canon modellerinin de benzeri şekilde bellenim yüklemesi bu şekilde olduğu için dilerim faydalı bir yazı  olur.

Öncelikle bu tür güncellemelere link veren birçok forum sitesiyle karşılaşabilirsiniz. Ama bence en güvenli olanlarından biri  http://software.canon-europe.com/ adresindeki canonun resmi sitesi. Bu adresteki download merkezinden birçok canon ürününün firmware ( bellenim ) , drivers ( sürücü ) , kullanım kılavuzu ( ben baktığımda türkçe kılavuz yoktu ) gibi materyalleri indirebiliriyorsunuz.

Bellenim güncellemesi yapmadan önce elimizdeki makinada hangi sürüm yüklü olduğunuz kontrol etmekle başlayabiliriz. Makinamızın menüsünde ingiliz anahtarı ile gösterilen  en sağdaki  ( resim ) sekme altındaki   firmware ver. ( bellenim sürümü ) yazan yerde makimazın güncel sürüm değerini görebiliriz. ( Bu yazıyı hazırlarken 5d Mark2 için son sürüm 2.0.9’du ) Örneğin sizdeki değer 2.0.8 – 2.0.7 veya daha alt bir sürüm olabilir.

Sürümü güncellemek ne kadar önemli ? Aslında bu kullanıcıya göre değişkenlik gösteren bir durum. Ne kadar gerekli olduğunu sormadan önce yeni sürüm ne gibi yenilik getiriyor bunu bilmek gerekli. Sonuçta her bir yeni sürüm önceden olmayan ya da geliştirilen bir yenilik demek. Bu yenilik bizim kullanımımıza yönelik olmayan ya da çok fark katmıyacak  bir yenilik de olabilir. Ama genelde Türk mantığı “olmuşken en son model olsun” düşüncesidir bende o mantıkla resmi sitesinde bulunan son sürümü yükledim 🙂

Güncel Firmware  versiyonunu ( Bellenim sürümü ) bilgisayara yüklemek

http://software.canon-europe.com/ adresinde yükleme merkezinden öncelikle ülke seçeneğini Turkey olarak seçiyoruz ( resim ), bu yazıda 5d mark 2 den bahsedildiği için product ( resim ) yazan yerden cameras seçeneğini işaretliyoruz, en altta model yazan yerden de güncelleme yapmak istediğimiz makina modelini ( resim ) seçiyoruz.  Açılan sayfadan software- manuels – firmware  seçeneklerinden firmware seçeneğini etkin yaptığımızda indirilebilir son sürüm ( mac ve windows kullanıcıları  için ) iki ayrı link şeklinde  ( resim )veriliyor. İşletim sistemimize uygun olan linkten dosyayı bilgisayarımıza indiriyoruz.

(İndirdiğimiz dosya ( eos5d2-v209-win )  exe uzantılı olsa da zipli bir dosya mantığıyla çalışıyor. Üzerine tıklayınca önce çalıştır sonra extract yaparak bilgisayarda belirlediğimiz bir yere eos5d2-v209-win adlı klasöre kendini açıyor.  Klasör içinde uzantısı fir ile biten dosya bizim güncelleme yapacağımız dosya olacak.

Öncelikle, makinemizin hafıza kartını  formatlayıp tamamen içinde resim dosya bırakmadan temizliyoruz. Daha sonra bilgisayarda oluşturulan fir uzantılı dosyayı hafıza kartımızın DCIM ve MISC yazan klasörlerin hemen yanına kopyalıyoruz. ( Bu kopyalama hafıza kartı makinede takılıyken mümkün olmuyor o yüzden ayrıca bir kart okuyucu üzerinden kopyalama yapmanız gerekli ) Hafıza kartını tekrar fotoğraf makinemize takıp, menüden en sağdaki üç noktalı ingiliz anahtarı sekmesi altındaki  firmware ver. ( bellenim sürümü ) yazan yere tamam yaptığımızda güncel sürüm yazan yerden ok yapınca yükleme programı size mevcut sürümü ve yükleyeceğiniz sürümü gösteriyor.  Ok yaparsanız yeni sürüm yüklemeye başlıyor cancel  yapıp güncellemeden vaz geçebilirsiniz. Ok yapıp güncelleme yapacaksanız bataryanızın bitmek üzere olmadığından emin olun, birde yükleme başladıktan sonra hiç bir tuşa dokunmadan yüklemenin bitmesini bekleyin. İngilizce olsa da görerek daha iyi anlıyacağınız için aşağıdaki videoyu izlemenizi tavsiye ederim.

%d blogcu bunu beğendi: