Başlangıç > Haberler > “Hasta” isimli kısa filmime Jüri Özel Ödülü

“Hasta” isimli kısa filmime Jüri Özel Ödülü

Koç Bilgi Grubu liderliğinde düzenlenen “Doğa Geri Almadan” konseptinden hareketle düzenlediği, kısafilm yarışması sona erdi.  “Hasta” isimli çalışmam festivalde jüri özel ödülüne layık görüldü.

“DOĞA GERİ ALMADAN” KISA FİLM YARIŞMASI SONUÇLANDI!

Yeşil Bilgi Platformu’nun “Doğa Geri Almadan” konseptinden hareketle, Dünya Çevre Günü ve Çevre Koruma Haftası paralelinde düzenlediği kısa çevre filmleri yarışması, önceki akşam İstinye Park AFM sinemalarında gerçekleşen ödül töreni ile sonuçlandı. Koç Bilgi Grubu’nun evsahipliğinde gerçekleşen ve iş dünyası, sinema sektörü, sivil toplum kuruluşları ve basın sektöründen seçkin isimleri buluşturan gecede,
birincilik ödülünü “ Mekansız Unutulan Cennet”; ikinciliği “Ezber”; üçüncülük ödülünü ise “2084” isimli film aldı.

Koç Bilgi Grubu’nun kurumsal sosyal sorumluluk platformu Yeşil Bilgi Platformu’nun, Dünya Çevre Günü ve Çevre Koruma Haftası gündemine paralel olarak, “Doğa Geri Almadan” konseptinden hareketle, tüm çevre dostlarını ortak bir dil oluşturmaya davet ettiği “kısa çevre filmleri” yarışması sonuçlandı. Yarışmaya Elazığ, Tunceli, Samsun, Konya, Eskişehir, İzmit, Ankara, İzmir ve İstanbul başta olmak üzere, Türkiye’nin dört bir tarafından 50’den fazla film katıldı.

Koç Bilgi Grubu Genel Müdürü Mehmet Nalbantoğlu ve Koç Bilgi Grubu Kurumsal İletişim Direktörü Banu Aydoğan başta olmak üzere, Koç Bilgi Grubu şirketleri üst düzey yöneticilerinin ev sahipliğinde düzenlenen gecede, jüri ve halk oylaması sonucu dereceye giren filmler açıklandı.

Uluslararası İstanbul Kısa Film Festivali’nin Direktörü Hilmi Etikan’ın danışmanlığını yaptığı, yönetmen Andaç Haznedaroğlu, oyuncu Yetkin Dikinciler, Mehtap Bayri, Ufuk Özkan, gazeteci/yazar Günseli Özen Ocakoğlu, DenizTemiz Derneği/ TURMEPA Genel Sekreteri Levent Ballar , TEMA Vakfı Başkanı Lütfü BAŞ , sinema yazarı Mehmet Açar, y apımcı ve yönetmen Mustafa Şevki Doğan, radyo yapımcısı/siyaset bilimci Ömer Madra, WWF Türkiye CEO’su Tolga Baştak , Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Umran İnan, Koç Bilgi Grubu Kurumsal İletişim Direktörü Banu Aydoğan ve gazeteci-yazar-programcı ve Gazeteport Yazarı Yavuz Semerci’ nin ise Seçici Kurul’da yer aldığı yarışmanın sonucunda, beş film ödüle layık görüldü.

Yaşanabilir bir dünya için sınırlı doğal kaynaklar henüz tükenmeden yapılabilecek çok şey olduğunu sinemanın etkili diliyle anlatmayı başaran filmler ve dereceleri şu şekilde oldu: Şenol Çöm’ün yönetmenliği yaptığı kurmaca türündeki Hasta ile Hakan Gök’ün yine kurmaca türündeki Olta filmi “Jüri Özel” ödüllerinin sahibi oldular. Yönetmenler ödüllerini oyuncu Yetkin Dikinciler’den aldı. Yarışmanın birincisi; küresel ısınma nedeniyle Meke Gölü’nde meydana gelen değişimi ve yok olan türleri farklı bir dilde ele alan belgesel türündeki Mekansız “Unutulan Cennet” filmi oldu. Filmin yönetmeni Şenol Karaaslan ödülünü Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Umran İnan’dan aldı. Yarışmanın ikincisi ise Tolga Öztorun’un kurmaca türündeki kısa filmi Ezber oldu. Pekçok ünlü sanatçının rol aldığı ve yıllardır ezbere öldürülen ve işkenceye maruz kalan hayvanların doğada yaşadığı sıkıntıları farklı bir bakış açısıyla ele alan filmin ödülünü : Koç Bilgi Grubu Genel Müdürü Mehmet Nalbantoğlu verdi. Yarışmanın en iyi üçüncü filmi ise, gelecekte su sıkıntısı yüzünden insanlığın yaşayacağı sorunları ve buna neden olan savaşı, çarpıcı karelerle gözler önüne seren kurmaca türündeki 2084 filmi oldu. Filmin yönetmeni İbrahim Sertaç Kasaplar ödülünü gazateci – yazar Yavuz Semerci’den aldı.

http://www.vimeo.com/12581783

  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: