Başlangıç > Fotoğraflar, Haberler > Şimşek Fotoğrafı Nasıl Çekilmez ?

Şimşek Fotoğrafı Nasıl Çekilmez ?

Dün akşam yemeğinin ardından bastıran uykunun ağırlığıyla uzanmış, yaşlıların gözlerimi dinlendiriyorum dediği türden derin bir uykuya dalıyordum ki birazdan çay keyfi olacağının ilk sinyalleri ( mutfaktan gelen çay bardağının  içine bırakılan çay kaşıklarının sesi ) uyumama engel oldu.   Nefsimle, yattığım yerden kalkıyım kalkmıyımın  oylamasını yaparken, penceremde bir flaş patlaması oldu. Yoldan geçen araç farlarının ışığı odamın duvarında ve tavanında gölge oyunları yapmasına alışığım ama bu araba ışığı değildi. Mahalledeki çocuklar güçlü bir ışık tutmuştur dedim uykulu halimle.  Şimşek olsa birazdan gök gürlerdi nasılsa… Çok geçmedi “gürledi”…

Perdeyi aralayıp dışarı bakınca vampir filmlerindeki şatoları anımsatan edasıyla dedeman konya  ve arkasında raks eden şimşekleri gördüm.  Aman aman bir görüntü değildi belki ama kısa videosunu çekmeliyim dedim.  Tripotsuz olarak balkondan birkaç şimşek çakmasını görüntüledim. Çok geçmedi içimdeki ses “hazır elin değmişken bir de fotoğrafını çekmeyi denesen fena olmaz hani” dedi.

Annemin “çay oldu” diye mutfaktan seslenmesi  şimşek çekme hevesimi kısmen kırmıştı ama yinede alt kattan tripotu çıkartmaya yetecek gücü damarlarımdaki asil kanda bulabildim.  Hem bize doğru yaklaşan ve yerini değiştiren şimşekleri hem de çay faslını kaçırmak istemiyordum.  Hızlıca kablolu deklanşörü takıp makineyi manuel ayarda “B” BULB moduna getirdim ( B moduna getirmeyi bilmiyorsanız aşağıda daha detaylı anlatmaya çalıştım ) Nasılsa uzun süre pozlanacağından  ışık alan yerlerin parlamaması ve grain oluşmaması için makinemin iso ayarını en düşük ( 100 ) seviyeye ayarladım.

Artık şimşek çekmeye hazırdım. Bu ilk şimşek fotoğrafı çekme denemem olduğu için başta  “şimşek belirli zaman aralığıyla oluşuyor nasılsa” diye düşünüp içimden süre tutmayı denedim. ( işin aslı shutter sayısı artmasın diye cimrilik yapmıştım. Makinenizin her basışta çekim sayısının artması muhabbeti yani, otomobillerde kilometresi çok olunca fiyat düşer ya, makinenizi bir gün satacak olursanız shutter sayısı da fiyatını belirleyen bir faktör ) Süre tutma olayı pek işe yaramamıştı, çünkü şimşekler her ne kadar belirli aralıklarla oluşuyor olsa da ben hep şimşeği gördükten sonra deklanşöre basıyor ve asıl şimşeği kaçırıp artçı bir iki ışıltıyı yakalayabiliyordum. Onun yerine yine zaman aralığını da hesaba katıp şimşeğin oluşmasını tahmin ettiğim süreden önce onar saniye aralıklarla ( on saniyeden fazla sürede dedeman otel üzerindeki ışıklar parlama yapıyordu ) rastgele makinemi pozlamaya başladım.  İşe yaramıştı. İstediğim gibi şimşek fotoğrafı çekebiliyordum artık. Ancak balkondan çektiğim için çerçeveye elektrik tellerinin girmesi canımı sıkmıştı. Çatıya çıkmalıyım dedim.

Çatıya çıkarken mutfakta çay faslının başlamış olması biraz canımı sıkmıştı. Mevzu bahis şimşek fotoğrafı ise gerisi teferruattır özlü sözü beynimin içinde yankılandı. ( Teferruatır – tır tır tır tır tır. )

Çatıya çıkınca rüzgarın şiddeti biraz daha artmıştı. Daha doğrusu rüzgarı daha iyi hissetmeye başladım. Tripotu da doğru dürüst yerleştirmek güç olmasına rağmen bi şekilde ayarladım. İki kare çektim ki ilk yağmur damlalarını tenimde hissetmeye başladım. Deneysel bir çalışma olduğu için bu kadarını yeterli bulup içimdeki çay isteğinin beni savurduğu yere doğru gittim. Mutfağa yani.

BULB MODU:  SLR makinelerde  30 saniyeye kadar pozlama ayarı mevcuttur ancak daha uzun süre pozlamalar için BULB modu kullanılabilir. Ben yukarıda bahsettiğim çekimde kablolu deklanşörüm olduğu için Bulb modunu tercih ettim, kablolu deklanşör yada kablosuz kumandam olmasa makinenin shutter ayarından ( yukarıdaki bahsi geçen çekim için ) – 10 saniyeye ayarlayıp çekebilirdim.

Eski analog ( filmli ) yada yeni dslr modellerin hepsinde BULB modu vardır. Hepsinde vardır derken her dijital makinede vardır anlamı çıkmasın. Shutter ayarını kendiniz yapabiliyorsanız o modu en uzun 30 saniyeye getirebilir bir sonraki mod BULB modudur. Bu modda sizin eliniz deklanşöre basılı tuttuğunuz sürece pozlama devam eder yani pozlama  süresini belirlemek sizin elinizde. Model farklılıklarından dolayı bazı makinelerin özel  “B” modu da olabilir. Ben Canon kullanıyorum çoğu slr makinede shutter kadranını ( çarkını ) sola doğru çevirerek pozlama süresini BULB konumuna getirebilirsiniz.

Makinenizi BULB moduna getirebilmek için

Makinenizin “M” manuel modda veya enstantane  ( shutter ) öncelikli modda olması gerekir.

Shutter öncelikli mod  Canon da Tv, Nikonda “S” harfi ile gösterilir.

Aşağıdaki Fotoğrafların Değerleri: Diyafram hepsinde f 20 –  Poz süresi en kısa 3 en fazla 5 saniye…

 1. uuu
  22 Eylül 2010, 1:05 pm

  güzel çalışma =)

 2. serdar sabuncu
  22 Eylül 2010, 1:20 pm

  Hocam ellerinize sağlık harika fotoğraflar yazı da bir o kadar güzel olmuş keyifle okudum 🙂

 3. batuhan
  11 Mart 2011, 8:42 pm

  bınanın tipi kaymıs güzel fotoğraf yazı dahabi güzel seve seve okudum eğlendım eline sağlık hocam süper amaaaa heeee

 1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: