Başlangıç > Haberler > Darp Edilmeye Yeni Başlayanlar için El Rehberi !

Darp Edilmeye Yeni Başlayanlar için El Rehberi !

2011 yılı aralık ayında, 10-15 kilometre takip edildikten sonra kırmızı ışıkta beklerken, önden ve arkadan iki kamyonetle sıkıştırılmak suretiyle 5 kişi tarafından darp edilmiştim. ( Darp olayım hoşuna gidenler yazımın bu kısmında hafifce gülebilir 🙂 ) …  Hafifce dedik.

Neyse…Sadede gelelim.

İnşallah kimsenin başına bu tür tatsız olaylar gelmez ama “aman bana gelmez, bana olmaz demeyin ” olaki gelirse diye “darp edilmeye yeni başlayanlar” için mini bir kılavuz 🙂

1) Öncelikle yol verme sellektör yakma vb. gerginliklerde, haklı bile olsanız magandaya-magandalara bulaşmayın… Zira benim kadar şanslı olmayabilir, silahlısına rastlayabilirsiniz.

2) Bir şekilde bulaştınız ve benim başıma geldiği gibi ısrarcı biri tarafından 10-15 km fark ettirmeden takip edildiniz veya bir şekilde inatla takip ediliyorsunuz.

a) Trafik kurallarını bir kez olsun ihlal edip telefonla polisi arayın, mümkünse en yakındaki polis merkezine doğru aracınızı yönlendirin.

b) Yaşadığım olayda olduğu gibi kırmızı ışıkta mecburen durdunuz ve aracınız sıkıştırıldı. Asla araçtan inmeyin ( Ben inmiştim ) Gerekirse saldırgan veya saldırganlar aracınıza maddi hasar versin.

3) Saldırganların araç plakasını ilk fırsatta mutlaka kayıt edin. Daha sonra bu fırsatınız olmayabilir, olay heyecanı sonradan alamayabilir veya bir şekilde unutabilirsiniz.

4) Olaki bir şekilde araçtan indiniz veya indirildiniz, hafif de olsa darb edildiniz ise,  olayın gerçekleştiği bölgenin polis karakolunda ( herhangi bir karakol olmuyor ) tutanak tutturup, emniyet görevlilerinin sizi yönlendireceği devlet hastanesinden sağlık raporu almanız gerekiyor. Mahkeme sürecinde bu çok önemli.

5) Olayın gerçekleştiği yerde mobese, market veya siteye ait güvenlik kamerası olup olmadığını araştırın varsa mobeseler uzun süre arşivlenir ancak site market vb. güvenlik kamera kayıtları uzun süreli  arşivlenmeme ihtimaline karşı  zaman kaybetmeden ilgili kişilerden görüntüleri temin edin.

6) Elde olan delilleri ( şahit vb )  ve olayı eksiksiz anlattığınız  bir avukat,  dava başlamadan ne tür bir sonuçla karşılacağınızı söyler…  Asla ama asla  “Allah’ından bulsun mahkeme mahkeme uğraşmıyım demeyin”. Dünyada çözebileceğiniz hukuksal sorunlarınızı ahirete bırakmayın derim.

Bu süreçte  Konya’da görev yapan gerek emniyet görevlileri gerekse sağlık personeli çok yardımsever ve görevini gerçekten son derece  iyi bir şekilde yapıyor. Eminim ülkemizin her şehrinde  bu böyledir içiniz rahat olsun.

Ayrıca mahkeme süreci sanıldığı kadar uzun sürmüyor. Aralık ortasında yaşadığım bu tatsız olayda ( 15 Aralık ) plakasını aldığım araçlardaki (  haftasonu olmasına rağmen ) olaya karışan 5 sanıktan 3 ü teşhis etmem için karakola getirildi, olayın olduğu günden tam 30 gün sonra dava dosyası açıldı. ( Ocak 16 ). İlk duruşmaya ( 22 Mart ) hastaneden taburcu olmamdan bir gün sonra olması  ve konuşma güçlüğü çektiğim için katılamamıştım bu yüzden 2. duruşma tarihinde ( 10 Mayıs ) dava karara bağlandı ve olaya karışan  3   sanık suçlarını kabul etmemesine rağmen, ben ve olay günü araçta bulunan şahidimin verdiği ifadeler,sağlık raporu ışığında davaya bakan hakim tarafından lehimize karar verilerek sanıklar suçlu bulundu. Kısacası filmlerdeki gibi dava uzadıkça uzamadı, ilk duruşmaya katılabilme imkanım olsa karar büyük ihtimalle  bu kadar da gecikmeyecekti.

Dava sonunda sanıkların aldığı hapis cezaları kişi başına ( 2012 yılı ) 120 şer tl para cezasına çevrilmesine, dosya kapatma parasının ( 600 tl ) sanıklar tarafından ödenmesine, ayrıca her sanığın 2’şer bin lira para cezası ödemesine karar verildi. Kısacası iki gözümü morartıp, dudağımı patlatmak isterseniz bedeli 6.950 tl. Ama biz öğrenciyiz, harcımızı zor ödüyoruz bi güzellik yap derseniz gelin görüşelim 🙂

Önemli Not: Maddi cezaların tamamı devlete ödenecek. Şahsi olarak bu süreçte manevi tazminat davası açmak istemiyorum. Amacım bu olay sonrası maddi bir kazanç sağlamak vb. asla olamaz . Eminim ki bu kişiler ve olayı bir şekilde duyan yakınları bu ve benzeri bir olayda saldırgan tavır takınmadan önce bir kez daha düşüneceklerdir…

 1. Kemal
  11 Mayıs 2012, 12:11 pm

  Geçmiş olsun Şenol hocam. Ne oldu da o kadar kilometre sizi takip edip iki araçla sıkıştırıp darp ettiler bunu da merak ettim doğrusu. Yerinizde olsam manevi tazminat davası açardım. Amacınız bu olay sonrası maddi bir kazanç sağlamak neden olmasın ki? Bu kötü birşey değil. Hem olaya sizin maddi kazanç sağlamanız değil, o kişilere mümkün olduğu kadar zarar vermeniz olarak bakmalısınız. Size o kadar zarar veren bu insanlar üç kuruş komik ücretler ödeyerek kurtulmuş. Adalete bak. Yerinizde olsam ne kadar açılabiliyorsa en yüksek miktarda manevi tazminat davasını açardım. Kazandığınız parayı da ille de istemem derseniz hayır kuruluşlarına bağışlarsınız. Bence hakkınızı bırakmayın. Tekrar geçmiş olsun.

 2. hakan
  10 Haziran 2012, 3:46 am

  Geçmiş olsun .Bu yaşadıklarınız Konya da olması tesadüf değil orada bu tür magandalıklar çok sık yapılmkta siz trafikte bir durum yaşamışsınız ama kaldırımda yürürken bile size omuz atıp kafa toslamaya meraklı o kadar çok maganda var ki.sabittir anlattıklarım

 1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: