Başlangıç > Genel > Dslr Makinelerde Video Çekerken Kayıttan Çıkma Sorunu

Dslr Makinelerde Video Çekerken Kayıttan Çıkma Sorunu

Birçok arkadaşım benzer sorun yaşadığı için yazma gereği duyduğum bir yazı…

Genellikle her hangi bir dijital makineyi yeni aldığımızda, dıştan çiziği vuruğu kırığı var mı diye şöyle kabaca bir kontrol eder sonra kısmen anladığımız özelliklerini test etmeye çalışırız.  Dslr bir makineyi özellikle video özelliği için almamışsak, genellikle video modunu pek kullanmayız. Sıklıkla fotoğraf çekmek için kullanır ve ilerleyen günlerde fark ettiğimiz  şu sorunla karşılaşırız  :

Video modunda kayıt yaparken  en fazla 4-5 dakika çekim yapar ve  kaydımız isteğimiz dışında kendi kendine durur. Şayet makinemizin kendi yazılımı ( bazı markalarda böyle ) 5 dakikalık bölümler halinde kayıt yapma özelliğinde değil ise bu hata çoğunlukla kullandığımız sd veya sd hc  ( Secure Digital High Capacity) kartın yazma hızıyla alakalı bir durumdur.
Yazma hızı kartın üzerinde class olarak belirtilen standartlarla ifade edilir. Yani elimizde iki tane kart var diyelim class 2 yazan karta göre class 6 yazan kart daha hızlı bir karttır. SD-HC kartın üzerinde 2-4-6-10 gibi  rakamlarla gösterilen bu değerler, kartın saniyede ( üretici firma tarafından garanti edilen en düşük yazma hızı) kaç mb veri transfer edebildiğini gösterir. ( Grafik )

Kayıt kendi kendine niye durur ?  Sizin full  hd olarak kayıt etme özelliğindeki makineyi, kapalı bir mekanda kalabalık bir insan topluluğu olarak düşünün, hafıza kartınızın hızını da bu mekanın dışarı açılan kapısı. Dışarı çıkmak isteyen kalabalık toplu halde kapıdan çıkmak istediğinde kapınızın genişliği yani kartınızın yazma hızı  düşük ise kapının büyüklüğü yeterli olmadığından tıkanma yaşanacak yani kayıt duracaktır.  Bu problemde  insan topluluğunun Ankaralı olmadığını düşünmelisiniz, çünkü onlar sıraya girip medeni bir şekilde  tek tek dışarı çıkar  🙂

Sorunun sd karttan kaynakladığını test etmek için makinenizin menüsüne girerek video kayıt formatını mümkün olan en düşük formata ( genelde 640-480 ) ayarlayıp yeniden video kayıt etmeyi deneyin. Sorunsuz bir şekilde kayıt durmadan devam ediyorsa makinenizin hızına uygun yeni bir kart almanız gerekli demektir. Kısacası, elinizdeki kart full hd ( 1920-1080 ) değerinde kendi kendine kayıttan çıkarken daha düşük bir değerde ( 640-480 ) sorunsuz çalışabiliyor demek kartınızın yazma hızı full hd veriyi aktarmaya yetmiyor demektir.

Hangi kartı almalıyım ? Class değeri yüksek ( class 6 – class 10 ) bir kartı deneme imkanımız varsa deneyerek bilindik bir marka ( transcend- toshiba – kingston – sandisk ) almak sonradan benzer bir sorun yaşamamıza yeterli olacaktır. Bu konuda dikkat etmemiz gereken bir nokta da  ucuz diye sahte veya bilinmedik ürünlere itibar etmemeniz ve  özel bir kullanım amacı yok ise, büyük kapasiteli  ( 16 gb -32 gb ) tek bir kart yerine bozulmalara kazayla silmelere karşı yedek kullanabileceğimiz  iki kart almanız daha mantıklı olacaktır.

  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: