Başlangıç > Genel > Konya Lale Tarlalarına Nasıl Gidilir

Konya Lale Tarlalarına Nasıl Gidilir

Öncelikle bu yazıyı 2017 yılı içinde güncelledim. Sonraki yıllar değişiklik gösterebilir… Lalelerin açması mevsimsel şartlara göre değişiyor ancak 10 nisan tarihinden sonra bu yıl ( 2017 ) 18-25 Nisan tarihleri arasında tarlalar ziyarete açık. En doğru ve güncel bilgiye firmaların resmi siteleri üzerinden ulaşabilirsiniz.

Konya’da bulunan lale tarlalarına gitmeyi düşünüyorsanız iki alternatifiniz var. İlki Adana ( Ereğli)  Yolu üzerinde İsmil Mahallesini geçince solda olan ASYA lale, ikincisi Karaman yolu üzerinde bulunan ATLAS lale…

ATLAS LALE
Resmi web sayfası : http://atlaslale.com/
Telefon: (0332) 235 12 00

Yol tarifini kısaca yapmak gerekirse… Karaman’a gider gibi Karaman yolundan devam edip Güneysınır yol ayrımını gördükten  yaklaşık 9-10 km sonra sağa Kızılkuyu’ya dönüp ( 3 km)  tarlalara ulaşabiliyorsunuz. Kızılkuyu Kazımkarabekir’e bağlı ama siz Konya Karaman yolunun 70. kilometresinde Kazımkarabekire varmadan sağa döneceksiniz. Köye döndükten sonra yaklaşık 2 km stabilize, devamında kısa bir tretuvar döşenmiş yol ve son olarak 1 km kadar da toprak yoldan devam edeceksiniz. Bu yollara ait sırasıyla fotoğraflar

Kişisel Düşüncem: Atlas Lale’nin tarlaları  gerek daha düzgün yolların olması, gerek tarlada lalelerin dikim aralığı ve dağ manzarası  fotoğrafçılar için daha fazla komposizyon sağlayabilir. Köy içinde 2 numaralı fotoğraftaki camilerde su ve wc ihtiyacı karşılanabilir. Ayrıca zamanlı gidilirse bu yol üzerinde Çatalhöyük’e uğranabilir ve sonrasında Yerköprü Şelalesi’ne geçilebilir. Ek olarak benim gittiğim günde Atlas Lale yetkilisi Merve hanım tüm gelenlerle yakından ilgilendiğine ve ziyaretçiler için su, meyve suyu ve kek gibi ikramlıklar hazırlamış olmalarına tanık oldum.

ASYA LALE
Resmi web sayfası : http://asyalale.com/
Telefon: (0332) 237 55 21

Asya Lale ise başta da dediğim gibi Konya Adana Yolunda yine yaklaşık 70 km. İsmil’i geçer geçmez ( Konyadan giderken ) yolun sol tarafında bir petrol istasyonu ve Asya Lale 4km yazan büyük bir tabelayı görebilirsiniz. 4 km yazsa da içeriye 9-10 km kadar süren kötü tozlu bir yol var. Mevsime göre yağmur çamur da olabilir. Bu yolun avantajı tam ana yoldan tarlalara dönüş noktasında bulunan petrol istasyonunda yemek yenilebilecek mekan ve wc  olması. Tarlaların olduğu yerde de prefabrik bir wc gördüm ama kadınlar kolay kolay kullanamaz gibi… 2017 yılı için söylemek gerekirse Asya Laleye ait tarlalar daha geniş bir alanı kaplıyor. Ancak sulama yöntemiyle ilgili olsa gerek laleler arasındaki aralıklar diğer firmaya kıyasla daha geniş.  Bunu önemseyen fotoğrafçılar olabilir düşüncesiyle bu detayları yazmak istedim. Ama bu dediklerim 2017 için geçerli bilgiler ilerleyen yıllarda değişiklikler olabilir.

Petrol istasyonunun olduğu yerdeki levhadan uzunca bir süre düz bir şekilde ilerliyorsunuz tam  olarak ölçmedim ama 3-4 km kadar düz bir şekilde ilerliyorsunuz. Arada küçük tarla yolları var  bunlara sapmadan sağınızda Asya Lale tabelasını uzaktan görene kadar devam ediyorsunuz. Bu tabelayı gördükten sonra yol üzerinde iki üç çiftlik geçiyorsunuz ama yönlendirme tabelaları yine yol ayrımlarında mevcut.

Reklam
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. 27 Nisan 2017, 11:08 pm

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: