Başlangıç > Haberler > Hizmet mi, ticaret mi ?

Hizmet mi, ticaret mi ?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Şubat tatili sebebiyle Konya Selçuk Üniversitesi Alaaddin Keykubat Kampusu’nde “toplu ulaşım klasiği” vizyona girdi.

Konya Büyükşehir Belediyesi Toplu Ulaşım Dairesi, isminde bulunan “Toplu” ifadesini o kadar ciddiye almış olacak ki, yeterince toplu bulmadığı kampus içi tramvay seferlerini iptal etti. Aslında iptal etti kelimesi tam olarak doğru sayılmaz çünkü her dört tramvaydan biri yine kampus içine giriyor. Tramvay kampus içine girmesine giriyor ama termometrelerin sıfırın altında değerler gösterdiği  şu günlerde okeye dördüncü bekler gibi 4. tramvayı beklemeyi göze alırsanız kampus içi ulaşımı sağlayabilirsiniz.

Kampusun içinden değil de dışardan bakıldığında ne var bunda gayet doğal bir uygulama diyenler elbette olacaktır. Bu soruna partizanca yaklaşmadan belediyelerin hizmet amaçlı bir kuruluş olduğunu ve kampus yapısının bir yıl önce ki gibi olmadığını düşünmek daha objektif bir bakış açısı sağlayacaktır.

Kampus içinde yıllardır hizmet veren Diş Hekimliği Fakültesi’nin hasta trafiğine, geçtiğimiz yıl  hizmete giren Selçuklu Tıp Fakültesi’nin yoğunluğu eklendi.  Her geçen gün artan kapasitesiyle, gerek  personel sayısı gerekse hasta trafiği açısından kampus artık sadece öğrencilerin gelip gittiği eğitim dönemi sonrası  boşalan bir yer değil artık.

Bu gerçeği çıplak gözle, herhangi bir istatistiksel veri olmadan yerleşke içinde çalışan herkesin bilmesine rağmen :

Kim bu seferlerin azaltılmasına karar veriyor ?

Toplu ulaşımda kar marjı düştüğünde yolcuların indirilerek bir yerde yeterli kalabalık olacak şekilde bekletilmesi bir hak ise bunu Konya dolmuşcular odası, ya da şehirler arası hizmet veren otobüs firmaları da talep edebilir mi ? Çoğu kez koskoca otobüsle şehirler arası 4-5 kişi seyahat ettiğimi hatırlıyorum. Bu firmalar kar amaçlı kurulmuş  olmasına rağmen hiç bir muavinden  “kardeş sen bileti Ankara’ya almışsın ama 4 yolcu  bindi seni kulu makasında atarız” şeklinde bir söz duymadım.

İşin gerçeği  bir tane yolcu dahi olsa o tramvay o seferi yapmak zorunda, tramvayın kampus içinde bir tur atmasının maliyeti ne olursa olsun yıl içinde taşımacılıkta yapılan kar o zararı ( şayet bir zarar varsa ) fazlasıyla karşılar. Kampusun ayazında yürümeyen ne demek istediğimi bilemez, zerre kadar da olsa fikir vermesi için kampus yakınında bulunan iki mevkiinin adı : Buzlukbaşı- Esentepe

Bu konuda görev yetkililer kadar üniversite öğrencilerine düşüyor. Kampus girişinde yapılan üst geçitte olduğu gibi   sosyal ağlar aracılığıyla ve imza kampanyası düzenleyerek bu ve çözümü mümkün her konu dile getirilerek demokratik bir şekilde sonuca ulaşılabilir.

Aşağıdaki fotoğraflar 1 Şubat 2011 tarihinde çekildi. Üstteki kampus içine girmeyen bir tramvaydan inenleri ortadaki fotoğraf bir önceki tramvaydan inip kampus içine girecek tramvayı bekleyenleri,  en alttaki fotoğraf tramvayın kampüs içine hizmet verebilmesi için gerekli doluluk durumunu gösteriyor.

Reklam
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: