Başlangıç > Fotoğraflar, Haberler > Canon dslr kameralar için yazılım hackleme !

Canon dslr kameralar için yazılım hackleme !

Canon Dslr makinelerde  yazılım hacklemek!

Daha önceki bir yazımda , kayıt işlemi bitmiş ve dipses ( his -noise ) olan ses kayıtlarını nasıl temizleneceğinden bahsetmeye çalıştım. ( Bkz. Dip Ses Nasıl Temizlenir )  Canon Dslr ( 50d-500D, 550d, 600D, 60 D, 1100D,  5 d Mark 2 ) kameralarla çekim  yapıyorsanız yazılım hackleyerek dipses sorununu kökten çözmeniz mümkün. Bu tip dslr makinelerdeki dip sesin ana sebebi AGC  ayarının ( automatic gain control – otomatik kazanç kontrolü ) olması. Yani  ses seviyesi azalınca cihazınızın otomatik olarak daha çok ses almaya çalışması ve bu artışla  birlikte dip sesinde  ( his -noise )  artması.

Magic Lattern Firmware ( Sihirli Fener Bellenim )

Önemli : Yazılımı geliştirilenler, bu tip bir yazılım yüklemenin makinenize zarar verebileceği hakkında uyarı yapmış. Şahsen Canon 5 d mark 2 de ve 550d modelinde denedim herhangi bir sorunla karşılaşmadım.
Yazılımı geliştirenler yazılım yükleme anında bir hata oluşursa, cihazınızı kapatıp bataryayı ve hafıza kartını çıkartmanızı öneriyor. Bu uyarıyı yaptıktan sonra, hack firmware yüklemin avantajları kısaca şu şekilde özetleyebiliriz :

1) AGC  off modu :  Otomatik gain kontrolunü iptal edebildiğiniz için ses seviyesinin azaldığı durumlarda dipses oluşmuyor.
2) Bu yazılım yüklenince fotoğraf makinenizin AV out çıkışına kulaklık takarak kayıt esnasında veya kayıt sonrası sesi kontrol edebiliyorsunuz. AV çıkışı headphones ( kulaklık ) çıkışı oluyor.
3) Bu yazılımla harici mikrofon girişi yaptığınızda sağ veya sol veya her iki kanala kayıt yapabiliyor ya da seçtiğiniz bir kanala harici mikrofonu diğer kanala cihazın içindeki kendi mikrofonu yönlendirebiliyorsunuz. Aynı şekilde iki farklı kanala farklı değerde kazanç vererek ses kayıt yapabilmenize imkan veriyor.
4) Netlik yapıp yapmadığınızdan emin olmadığınız durumlarda sanal zooma benzer  ( magic circle ) zaten cihazınız üzerinde olan özelliğe benzer farklı bir sanal yakınlaştırma özelliği eklenmiş.
5) Choroma key yapmanız gereken durumlarda daha hassas ayarlar yapabilmenize imkan sağlanmış.

Yazılımı nasıl yüklerim ? ( Firmware tamamen ücretsiz, ama yazılımı geliştiren kişi zaman zaman bana yardım edin tarzında paylaşımlar yapıp paypal hesabı bırakmış, gönlünden ne koparsa durumları yani)

Dslr makinenize daha önce yazılım yüklememişseniz  https://comsenol.com/2011/07/23/canon-5d-mark-2-firmware-bellenim-guncelleme/#more-961 adresindeki yazımı inceleyebilirsiniz.

Magic Lattern adlı firmware Canon’un resmi yazılımlarına parelel olarak güncelleniyor. Bu yüzden sizin makinenizde hangi firmware ( bellenim sürümü ) varsa o firmware için geliştirilmiş sürümü,  aynen linkteki  örnek yüklemede olduğu gibi güncelleme yapabilirsiniz.

Elinizde Canon’un 50d-500D, 550d, 600D, 60 D, 1100D,  5 d Mark 2 modellerinden biri varsa http://magiclantern.wikia.com/ adresinden gerekli firmware linklerine ulaşabilirsiniz.

 1. Atakan Balcı
  22 Haziran 2012, 4:05 pm

  merhabalar
  ilk önce verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.
  benim size bir kaç sorum olacaktı. Canon eos 600D kullanıcısıyım rode videomic kullanıyorum dip ses sorunum var. Yazmış olduğunuz konu başlığında gerekli yazılıma ulaşamadım o konuda yardımcı olursanız sevinirim. Ayrıca Av out çıkış kablosuyla çekim anında sesi dinleyebiliyor muyuz? Dinleye biliyorsak gerekli adaptörler nelerdir kırmızı-beyaz uçlar mı kullanılacak? Şimdiden teşekkür ederim.

  • 25 Haziran 2012, 12:19 pm

   Yorum yaptığınız yazı başlığı “Canon dslr kameralar için yazılım hackleme !” bu başlık içinde bknz dip ses nasıl temizlenir yazan yerden linke tıklarsanız bahsetmiş olduğunuz dip ses nasıl temizlenir sorunuyla ilgili edius plugin ve basit ses düzenleyici programları hakkında kısa bilgiye ulaşabilirsiniz. Şahsen 600d modelini hiç kullanmadım. “Canon dslr kameralar için yazılım hackleme !” başlığı altında yazılımı ( http://magiclantern.wikia.com/wiki/Magic_Lantern_Firmware_Wiki ) ben 5d mark 2 makineme kurduğumda makineme takılı harici veya makine içindeki dahili mikrofon sesini AV out çıkışından normal kulaklık takarak ( herhangi bir adaptör kullanmadım ) dinlemiştim. 600 d için aynısı olup olmayacağını deneme şansım olmadı.

 2. Emrah Aksel
  28 Aralık 2013, 2:13 pm

  merhaba 650d için bir yazılım bulamadım?

 1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: